Mangalica, maďarský národní poklad a VIP mezi prasaty

Mangalica, starouherský druh prasete, patří k Maďarsku stejně nerozlučně jako čabajky, pálivá paprika nebo termální lázně. Prase, které rozhodně nevypadá jako standartní český pašík, se těší velké exkluzivitě. Z Maďarska se skoro nevyváží a jejich počet je regulovaný. To je důvod, proč za jeho maso zaplatíte mnohem víc než za klasické vepřové, a také si mnohem víc pochutnáte. Pojďme se podívat mangalici na zoubek. 

 

Nejvzácnější prase

Prase mangalica k Uhrám patří odedávna a je relativně vzácné. Maďaři si svůj poklad náležitě střeží a každý kus je zapsán v plemenné knize. Produkce mangalice je limitován a toto maso má punc něčeho výjimečného. Prasata žijí díky delší srsti celoročně venku. Pasou se na loukách a nevadí jim ani hluboké mrazy. Právě díky tomu, že se musela přizpůsobit drsným podmínkám uherských hor, dosahují přirozeného přírůstku sádla, které obsahuje takzvaný zdravý cholesterol. 

 

Nejtučnější prase

Možná vás to překvapí, ale prasata druhu mangalica obsahují pouze kolem 30 % masa. Zato tuku mají víc než dost, uvádí se až 70 % a díky tomu jde asi o nejtučnější prase na světě. I když je mangalica mnohem tučnější než její příbuzní, její tuk je mnohem zdravější. Je to dáno tím, že obsahuje o 12–18 % méně nasycených mastných kyselin a o 8–10 % více nenasycených mastných kyselin než tuk jiných prasat.

 

Nejlepší vepřové

Maso z mangalice je výtečné díky své šťavnatosti a jemné konzistenci. Má výraznou barvu a příjemnou vůni. Navíc je opravdu měkké a poddajné a zásluhou tzv. zdravého cholesterolu je i zdravé. Pochutnají si na něm tak labužníci i příznivci zdravé stravy.


Chcete taky ochutnat exkluzivní chuť vepřového z mangalice? Z Maďarska jsme pro vás přivezli klobásy, salám i špek z mangalice.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz