Gouda - vykutálený sýr a vše kolem něj

Gouda je jedním z nejznámějších sýrů na světě a je považována za ikonický produkt Nizozemska. Tento sýr se vyrábí již od 12. století a dnes je oblíben po celém světě. Jeho charakteristickým rysem je kulatá forma a hladká povrchová struktura, která se vytváří během procesu výroby.

Sýry Gouda

 

Gouda se vyrábí z kravského mléka a proces výroby trvá obvykle několik týdnů. Po sběru mléka se nejdříve zahřeje na určitou teplotu, aby se oddělila syrovátka a získal se sýrový tvaroh. Tento tvaroh se pak vloží do formy a stlačí se, aby vytvořil kulatou podobu Goudy. Poté se sýr namočí do solného roztoku, což mu dodá charakteristickou slanou chuť. Nakonec se Gouda vystaví určitému stárnutí, které dává sýru svůj bohatý a plný aroma.

 

Existuje několik různých druhů goudy, záleží na tom, jak jsou vyráběny a jak dlouho jsou zrající. Některé z nejznámějších druhů goudy zahrnují:

  1. Mladá gouda - je nejmladší a nejjemnější ze všech druhů goudy. Je to bělavý a měkký sýr s jemnou chutí.

  2. Zralá gouda - tato gouda má více charakteru a je typicky zrající mezi 1 až 2 roky. Má tmavší barvu a silnější, oříškovou chuť.

  3. Extra zralá gouda - je to nejstarší druh goudy, zrající nejméně 3 roky. Má tmavší barvu a velmi silnou, výraznou chuť.

  4. Gouda s bylinkami - tato gouda se vyrábí s přidáním bylinek, jako jsou například bazalka, tymián nebo česnek, které jí dodávají zvláštní chuťové nuance.

  5. Kouřená gouda - tento druh goudy je vystaven kouření, což mu dodává silnou, pikantní chuť.

  6. Netypická gouda - existuje mnoho různých netypických druhů goudy, které mohou být například ochucené sýrem nebo zahrnovat další ingredience, jako jsou ořechy nebo sušené ovoce.

Sýry Gouda

 

V poslední době se stále více vyrábí také kozí Gouda, což je varianta tohoto sýru, která je vyrobena z kozího mléka. Kozí Gouda má svou vlastní unikátní chuť, která je silnější a bohatší než chuť kravské Goudy.

Gouda se často podává jako součást sýrové desky, kde je kombinována s dalšími sýry a ovoce. Může se také použít jako ingredience pro různé pokrmy, jako jsou sendviče, saláty a omáčky. Gouda je také oblíbená jako samostatné jídlo a může být podávána s chlebem a ovocem.

Celkově lze říci, že Gouda je nejen oblíbeným sýrem, ale také důležitým kulturním symbolem Nizozemska. Jeho bohatá chuť a krémová textura ho dělají oblíbeným po celém světě, ať už se jedná o sýrové desky nebo samostatné jídlo.

 

Mohlo by vás zajímat

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz